ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ ТЕРНІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ РАДИ
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
Центр позашкільної освіти «Терни» Криворізької міської ради
вул. Євгена Коновальця, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.,50083, тел (0564) 94-84-31,
e-mail: knttum@ukr.net. Ідентифікаційний код:26368884
вихід.№ 01-21/75.1 Департамент освіти і науки
від 28.05.2024 виконкому Криворізької міської ради
ЗВІТ
директора КЗПО «ЦПО «Терни» КМР
за підсумками 2023/2024 навчального року
Комунальний заклад позашкільної освіти «Центр позашкільної освіти «Терни» Криворізької міської ради - це комплексний заклад, який забезпечує розвиток та удосконалення фізичних здібностей вихованців, створюючи необхідні умови для гармонійного виховання, повноцінного оздоровлення, самореалізації, змістовного відпочинку та набуття навичок з науково-технічного напрямку.
Головним завданням Закладу є створення умов для гармонійного розвитку особистості, задоволення потреб дітей та підлітків у позашкільній освіті, професійному самовизначенні, організації їх дозвілля і відпочинку, виявлення, розвиток і підтримка юних талантів і обдарувань, стимулювання творчого самовдосконалення дітей та юнацтва.
Головною метою діяльності Закладу є забезпечення прав дітей і молоді на здобуття позашкільної освіти та створення умов для навчання дітей в одновікових та різновікових творчих об’єднаннях за інтересами: гуртках (групах).
У 2023/2024 навчальному році в закладі було організовано роботу 21 бюджетних гуртків (47 груп), які відвідують 640 дітей за такими напрямами як: науково-технічний; фізкультурно-спортивний; художньо-естетичний.
Формування дитячого контингенту, мережі гуртків та комплектування груп здійснювалось відповідно до робочого навчального плану та з урахуванням інтересів, нахилів дітей і підлітків, побажань їх батьків, запитів освітніх закладів району.
Надання позашкільної освіти проводилися за програмами гуртків, що відповідають переліку навчальних програм гуртків, творчих об’єднань позашкільних освітніх закладів, рекомендованих МОН України.
Всього в закладі працює 15 основних педпрацівників, в тому числі директор, заступник директора з НВР та два методиста, а також 6 сумісників. Важливою умовою ефективного забезпечення освітнього процесу є безперервне вдосконалення фахової освіти і кваліфікації педагогічних працівників закладу. Підвищення фахового рівня педагогів, в основному, здійснювалося шляхом проведення самоосвіти, а також їх участі у методичних семінарах та нарадах керівників відповідних гуртків на рівні міста та області.
Сьогодення, а особливо в воєнного стану, вимагає від педагога вдосконалювати свої навички роботи з ІТ технологіями. Адже перспектива в освіті така, що керівник гуртка, який не володіє навичками роботи з програмним комп’ютерним забезпеченням та веб-ресурсами, не використовує їх у своїй діяльності, не відповідає освітнім вимогам, й не зможе ефективно забезпечувати освітній процес з вихованцями. Нажаль заклад не може похвалитися забезпеченням оргтехнікою, тому керівники гуртків використовують власні ресурси та можливості при роботі в дистанційному режимі.
Для популяризації роботи закладу активно оновлюється інформація на сайті закладу: https://kzpocpotern.e-schools.info/news
та офіційній сторінці у фейсбук: Facebook https://www.facebook.com/ЦПО-Терни-КМР-106788760931790 группа https://www.facebook.com/groups/1344065883135635
Формуванню іміджу закладу сприяє висвітлення досягнень вихованців, педагогів на сайтах відділу освіти виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, Департаменту освіти і науки виконкому Криворізької міської ради.
КЗПО «ЦПО «Терни» КМР з поточного навчального року є координаційним центром методичної роботи з науково-технічного напряму, який постійно організовує методичну роботу з пропаганди, впровадження та реалізації конкурсів, програм, спираючись в своїй роботі на співпрацю з освітніми закладами району.
Методичною службою закладу продовжувалась робота щодо надання інформаційно-методичної, консультативної допомоги навчальним закладам району з науково-технічного напряму..
В 2023-2024 навчальному році КЗПО «ЦПО «Терни» КМР завершив свою роботу над методичною проблемою Дніпропетровської області «Педагогічні стратегії розвитку самоефективності в освітньому просторі Нової української школи», 2020-2024 р.р. та власною педагогічною проблемою «Розвиток емоційної самопідтримки особистості для підвищення самоефективності під час занять в гуртках».
Організаційно-методична робота проводиться відповідно до Закону України «Про позашкільний навчальний заклад», Положення про Центр позашкільної освіти «Терни» Криворізької міської ради, визначеної педагогічної проблеми закладу, міста, області.
Важливим чинником розвитку самоефективності у шкільному віці є застосування у освітньому процесі відповідних освітніх стратегій, визначення, обґрунтування та реалізація яких складає основу нашого проєкту.
Основна модель освітнього процесу в нашому закладі є традиційна, але творчість є необхідною її складовою. Розробка і організація відповідних моделей освітнього процесу з урахуванням умов роботи закладу в нових реаліях освітньої діяльності.
Впроваджується активізація творчої активності педагогічних кадрів, підвищення рівня психолого-педагогічної культури та фахової майстерності педагогів, накопичення практичних матеріалів для організації дистанційного та індивідуального навчання. Зростає прагнення до самовдосконалення, самоосвіти та самореалізації.
Протягом 2023/2024 навчального року робота педколективу була спрямована на особистісно-зорієнтоване заняття в гуртках і виховання вихованців в очному та змішаному форматах.
До гурткової роботи в закладі у 2023-2024 н.р. було залучено 52 дітини пільгових та облікових категорій. Педагогічний колектив закладу приділяє особливу увагу роботі по залученню дітей та підлітків цих категорій до гурткової роботи та масових заходів.
Конкурсна діяльність в цьому навчальному році проходила як дистанційно так і очно.
В 2023-2024 навчальному році лауреатами відзнаки Криворізького міського голови для обдарованих дітей та молоді стали вихованці гуртка «Оздоровча гімнастика» (керівник Карачун Сергій Леонідович):
- Литвиненко Роман, срібний призер чемпіонату України з армрестлінгу серед юніорів;
- Радзимінський Максим, переможець чемпіонату України з армрестлінгу серед юніорів.
За підсумками міського конкурсу серед обдарованих дітей і молоді «Обдаровані діти - надія Криворіжжя» Максим Радзимінський став переможцем в номінації «Спорт» ( наказ ДОН ВКМР від 02.05.2024 №105).
Більш докладно результативність гурткової роботи представлена у додатках.
Зусиллями працівників нашого закладу з дотриманням всіх умов воєнного часу та можливостей найпростішого укриття на базі КЗПО «ЦПО «Терни» було організовано 10 масових заходів фізкультурно-спортивного напряму: 1 міський турнір з кікбоксінгу; 2 міських відкритих турніри зі змішаних єдиноборств ММА; 6 міських відкритих турнірів з міні-футболу та 1 обласний чемпіонат з армрестлінгу.
З метою створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної позашкільної освіти, вдосконалення культурних і національних освітніх цінностей і запитів усіх громадян, виявлення, підтримки та розвитку здібностей та талантів дітей та підлітків району робота педагогічного колективу у 2023/2024 н. р. спрямована на вирішення питання підвищення якості освіти та результативності роботи з талановитою та обдарованою молоддю; розвиток творчої особистості, її ініціативи з урахуванням потреб громади і здібностей вихованців освітнього закладу.
Співпраця з батьківською громадськістю є невід’ємною частиною роботи позашкільного освітнього закладу, адже виховання дитини в освітньому закладі і сім’ї – щоденний нерозривний процес. Тому педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьками з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку вихованця. Рік дистанційного навчання показав, що батьки зацікавлені в розвитку своїх дітей та очному навчанні тому вони підтримали ініціативу (з урахуванням воєнного часу та місткістю найпростішого укриття) та надали згоди на відвідування вихованців в очному режимі або в дистанційному з консультативними заняттями.
Щодо оснащення, то Комунальний заклад позашкільної освіти «Центр позашкільної освіти «Терни» Криворізької міської ради займає дві: одну - трьоповерхову будівлю (з наявним найпростішим укриттям на 50 осіб), одну двоповерхову будівлю загальною площею 4851м2. Площа приміщень для занять гуртків складає 2251м2. Приміщення та навчальні кімнати повністю відповідають санітарно-гігієнічним вимогам роботи з дітьми та реалізації навчально-виховного процесу.
Адміністрація закладу разом з колективом постійно працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її у робочому стані.
Матеріально-технічна база покращується за рахунок бюджетних коштів. В 2023-2024 н.р. на господарські потреби Закладу виділялися: бензин А-95 (талони на 800л) – 43 104 грн.; засіб для чищення та рідке мило – 2734,2 грн.; дезінфікуючі засоби – 8190 грн.; емаль алкідна -378 грн.; каністри (20л) – 2800 грн.; фарба емаль – 186 грн.
Протягом навчального року контрольно-аналітична діяльність здійснювалась згідно плану. З метою ефективної організації та координації освітнього процесу, адміністративно-господарської діяльності, вирішенням актуальних проблем щомісячно проводилися наради при директорові на яких розглядалися питання: аналізу санітарно-гігієнічного стану території та приміщень закладу; порядку оформлення, стан та якість ведення навчальної документації; виконання заходів щодо збереження життя та здоров’я вихованців, інструкцій з охорони праці, правил безпеки життєдіяльності під час осітньог процесу; організації проведення масових заходів, результативності участі вихованців у конкурсах, змаганнях тощо; організації дозвілля гуртківців у період канікул.
Робота з цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час освітнього процесу визначається у діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання позашкільних навчальних закладів та організацій освітнього процесу, та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу позашкільних освітніх закладів з цих питань. Наказом по ЦПО призначається відповідальний за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладі, розроблені та затверджені інструкції з охорони праці.
На початку навчального року, напередодні канікул проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед вихованців, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з вихованцями перед виконанням певних робіт, змаганнями, екскурсіями. У закладі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Питання охорони праці та попередження травматизму неодноразово обговорювалися на нарадах при директорові та оперативних нарадах. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації закладу.
Будь-яка функція управління реалізується спільними зусиллями як керівників, так і багатьох членів навчального закладу. У сучасних умовах знання, досвід, навички, ініціатива і підприємливість персоналу освітнього закладу стають все більш важливим стратегічним ресурсом.
Управління Закладу здійснювалась згідно річного плану роботи закладу, плану внутрішнього контролю та календарних планів керівників гуртків. Така система планування, що відпрацьована у закладі і заснована на взаємодії всіх ланок, підрозділів та учасників освітнього процесу, забезпечує координацію їх діяльності, єдність вимог, контролю та взаємоконтролю в процесі роботи, сприяє досягненню ефективності та вдосконаленню освітнього процесу й забезпечує планомірний розвиток ЦПО.
Працівники постійно діляться інноваційними ідеями, обговорюють власні досягнення, здійснюють обмін думками, а за потреби їм надаються необхідні консультації (для цього щовівторка виділені певні години для консультування).
Реалізація концепції стратегічного управління ЦПО можлива тоді, коли керівник і педагогічний колектив цього закладу розуміє і виражає готовність до якісного оновлення своєї діяльності. Необхідно відзначити і значимість розроблених заходів щодо підвищення мотивації співробітників. Кожен співробітник зацікавлений у творчому, індивідуальному підході до виконання своїх посадових інструкцій. Співробітник мотивований, коли отримує визнання інших співробітників організації, в тому числі і від керівника.
Завдання на наступний навчальний рік.
Серед першочергових завдань закладу на новий навчальний рік:
- збереження та популяризація мережі гуртків науково-технічного та розвитку фізкультурно-спортивного напрямів;
- розробка і впровадження інноваційних методів у проведення гурткових занять;
- підвищення якості проведення занять у гуртках та результативності вихованців у конкурсах різних рівнів.
- підтримання наповнюваності гуртків протягом навчального року.
Вирішення поставлених перед закладом завдань можливе вечер активну співпрацю з батьками вихованців та закладами загальної середньої освіти.
Директор Андрій ЦУРЕНКОВ