Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

протидія

Дата: 8 лютого 2021 о 06:58, Оновлено 24 лютого 2021 о 23:34

Про організацію роботи в закладах освіти щодо запобігання та протидії булінгу(цькуванню)

(нарада керівників закладів, 05.02.2021)

Нормативно-правове забезпечення запобіганню та протидії булінгу (цькуванню) в закладах освіти:

  • Закон України від 18.12.2019 р. №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»;
  • наказ Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019  № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»;
  • наказ Міністерства освіти і науки України від 26.02.2020 №293 «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти;
  • лист Міністерства освіти і науки України від 14.08.2020 №1/9-436 «Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)
  • наказ департаменту освіти і науки виконкому Криворізької міської ради від 31.08.2020 №164 «Про роботу закладів загальної середньої освіти з питань превентивного виховання у 2019/2020 навчальному році та організацію роботи в 2020/2021 навчальному році»

Відображення у внутрішніх документах закладу освіти позиції щодо попередження та протидії булінгу (цькуванню).

Статут закладу

Заклад освіти діє на підставі статуту, який містить основні положення, що регулюють його діяльність відповідно до законодавства. Розділи статуту мають містити положення про неприпустимість насильства та дискримінації у відносинах між усіма учасниками освітнього процесу, їхні права, обов'язки та дії у випадку насильства та булінгу (цькування). З статутом мати бути ознайомлені всі працівники, учні та їхні батьки і статут повинен бути розміщеним на офіційному сайті закладу

Правила поведінки

Якщо статут визначає лише основні права та обов'язки учасників освітнього процесу і заборонені дії в закладі освіти, правила поведінки детально описують вимоги до поведінки та дотримання встановлених норм і правил особистої безпеки та взаємодії під час навчальних занять, на перервах, під час спортивних, творчих заходів, на спортивному майданчику, на екскурсіях та інших заходах. З правилами поведінки мають бути ознайомлені всі учасники освітнього процесу.

Правила поведінки не тільки закріплюють неприпустимість насильства та дискримінації, але й доступно і зрозуміло для учнів різного віку пояснюють, що є насильством, булінгом (цькуванням), дискримінацією, як вони проявляються і до яких наслідків можуть призвести. Також зазначають можливі заходи, які вживаються до порушників. У правилах пояснюють, який порядок звернень та повідомлень про здійснені випадки або загрозу булінгу (цькуванню), а також до кого можна звернутися по допомогу для припинення випадків булінгу (цькування). Правила поведінки розробляються за  участі учнів. Колективна робота над правилами сприяє розвитку відчуття залученості, досягненню загальної згоди та відповідальності кожного за їхнє виконання.

У правилах внутрішнього трудового розпорядку для працівників закладу освіти вказуються норми педагогічної та професійної етики, заходи, які будуть вжиті керівництвом закладу освіти щодо працівників, які допускають неуважність, дискримінацію, знущання, фізичне та психологічне насильство щодо дітей або своїх колег, а також заходи захисту працівників, які зазнали знущання або насильства зі сторони здобувачів освіти. Правила визначають дії працівників у ситуації, коли вони дізнаються про реальні або імовірні випадки булінгу (цькування) в закладі освіти або стають його свідком.

У правилах також зазначають порушення дисципліни та правопорушення, які є поза межами компетенції закладу освіти (наприклад, носіння та застосування зброї, загроза фізичної сили, сексуальне насильство, крадіжка, пограбування, зберігання та розповсюдження наркотиків), і про які керівництво закладу освіти зобов'язане повідомити у правоохоронні органи та органи управління освітою.

Важливо викласти правила доступно, з використанням візуалізації сучасними інструментами інфографіки, схем, малюнків, колажів, залучаючи учасників освітнього процесу до створення цих візуальних представлень.

Правила обговорюються із школярами на загально учнівських зборах, конференції в класних колективах. Також обговорення правил поведінки здійснюється із трудовим колективом закладу освіти та батьківською громадськістю.

За підсумками обговорення повинні бути прийнятті рішення, які прописані в протоколах. Тільки в цих випадках можна затверджувати правила поведінки учнів або на засіданні педагогічної ради, або на загальношкільній конференції, або наказом по закладу.

План заходів

Коли сформовано пакет внутрішніх документів, що регулюють дії та відповідальність усіх учасників освітнього процесу із запобігання та протидії випадкам булінгу (цькування), необхідно визначити перелік та першочерговість заходів щодо профілактики та попередження булінгу (цькування) в закладі освіти. Розробляється план заходів із зазначенням термінів їхнього виконання. План заходів розробляється з врахуванням наказ Міністерства освіти і науки України від 26.02.2020 №293 «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти» та наказ департаменту освіти і науки виконкому Криворізької міської ради від 31.08.2020 №164 «Про роботу закладів загальної середньої освіти з питань превентивного виховання у 2019/2020 навчальному році та організацію роботи в 2020/2021 навчальному році».

План заходів затверджується наказом по закладу і є додатком до даного наказу.

Посадові інструкції

Важливо, щоб кожен працівник закладу, від технічного працівника до директора закладу освіти, розумів свою відповідальності за допущення випадків булінгу (цькування) та знав, як діяти, якщо став учасником або свідком булінгу (цькування), а також яку відповідальність буде нести згідно чинного законодавства за дії або бездіяльність щодо випадків булінгу (цькування).

Для цього в посадових інструкціях кожного співробітника, залежно від його компетенцій і повноважень, варто зазначити функції і дії щодо запобігання булінгу (цькуванню) і реагування на його випадки.

Порядок реагування на випадки булінгу (цькування), а саме подання заяв або повідомлень про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, склад комісії,права та обов'язки її членів, порядок роботи комісії затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019  № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти».

Засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) проводиться в тому випадку, коли є заява про випадок булінгу (Повідомлення можуть бути в усній та (або) письмовій формі, в тому числі із застосуванням  засобів електронної  комунікації) та оформлюються протоколом (додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019  № 1646).

Для розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі повинні бути:

  • журнал реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування);
  • журналу реєстрації рішень комісії з розгляду випадків булінгу;
  • протоколи засідань комісії з розгляду випадків булінгу (цькування).  

На офіційних сайтах закладів, у відповідності Закону України «Про освіту» статті 30 «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти» повинні бути:

  • правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти;
  • план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
  • порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;
  • порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.