Як захиститися від негативного впливу смогу?
- Слідкуйте за оголошеннями та прогнозом офіційних органів влади щодо якості повітря. Якщо ситуація не сприятлива, залишайтеся вдома і зачиніть вікна.
- Якщо ж вам потрібно вийти на вулицю, наприклад, попрямувати в укриття, вдягніть захисні окуляри і маску/респіратор.
- Проводьте вологе прибирання щонайменше раз на добу.
- Уникайте надмірної фізичної активності в умовах смогу.
- Відмовтеся від провітрювання квартири.
- За можливості пийте багато чистої води.
- Якщо ви виходили на вулицю, не забудьте прийняти душ.
- Першими ознаками негативного впливу смогу можуть бути першіння в горлі, подразнення слизових носа, очей, утруднене дихання. Якщо ви відчули ознаки отруєння шкідливими газами, прополощіть горло сольовим розчином. У разі погіршення стану зверніться до лікаря.
- Якщо ви маєте захворювання органів дихальної системи, піклуйтеся про те, щоб у вас із собою завжди були необхідні ліки.
щоб захистити дихання, треба використовувати ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або 2–5%-ми розчинами: питної соди (в разі ураження хлором), оцтової або лимонної кислоти (в разі ураження аміаком).
Щоб не потрапити в панічну пастку, розчини краще підготувати заздалегідь.
Потрібні: 2 порожні пляшки від води або соку;
водостійкий маркер;
сода; лимонна кислота; вода.
Що робити:
Зробіть розчини: на 0,5 л води – 1 ст. л. соди/ лимонної кислоти.
Содовий розчин перелийте в пляшку, на якій напишіть "ХЛОР". І вкажіть стрілочку вгору ("Хлор – лізь на бугор", – каже народна мудрість). Адже МОЗ нагадує: "У разі аварій з викидом хлору — намагайтеся пересуватися підвищеннями".
Кислотний розчин позначте написом "АМІАК". Додайте зображення стрілки, спрямованої вниз, як нагадування про те, що в разі викиду аміаку треба пересуватися низинами: газ підіймається вгору.
У разі потреби розчини будуть напохваті, і їх можна буде використати без паніки. Звісно, тримати їх треба зачиненими, поза зоною доступності для дітей.